Detská mozgová obrna je dlhodobé ochorenie, ovplyvňuje schopnosť pohybovať sa. Je zapríčinená poškodením mozgu počas tehotenstva, pôrodu alebo krátko po narodení dieťaťa.
DMO má tri formy:
1. SPASTICKÁ FORMA DMO
Je najčastejšou formou postihnutia, prejavuje sa trvalo zvýšeným svalovým napätím, ktoré obmedzuje až znemožňuje pohyb.
Podľa počtu postihnutých končatín sa rozdeľuje na:
2. NESPASTICKÁ FORMA DMO
prejavuje sa veľmi rýchlym a neovládateľným striedaním napätia a uvoľnenia svalstva v postihnutých oblastiach.
Hypotonická forma DMO Prejavuje sa celkovým znížením svalového napätia na trupe a končatinách.
3. ATAKTICKÁ FORMA DMO
Najmenej bežný typ mozgovej obrny, opisuje problémy s rovnováhou a koordináciou, zv. opilecká chôdza.
Zmiešaná mozgová obrna
V zmiešaných prípadoch DMO sú prítomné symptómy viac ako jedného typu. Niektoré svaly pacienta môžu byť napríklad hypertonické, zatiaľ čo iné svalové skupiny sú hypotonické.
PRÍZNAKY DMO
Hlavným príznakom každého typu DMO je v rôznej miere obmedzená porucha hybnosti, ktorá sa môže prejaviť v oblasti jemnej motoriky, pri úchopových a manipulačných úkonoch rúk. Ďalšie príznaky sú mentálne postihnutie, postihnuté oblasti ako reč, vnímanie, či emocionalita. Deti s DMO sú ľahko unaviteľné.
Detská mozgová obrna môže byť vrodená alebo získaná.
Získaná DMO je spôsobená poškodením mozgu v prvých mesiacoch alebo rokoch života. Vrodená DMO vzniká už pred narodením dieťaťa. Vrodeným DMO môže matka predísť zdravým životným štýlom a pestrou stravou.
DMO sa vyvinie zväčša až po niekoľkých mesiacoch, je pomerne náročné stanoviť diagnózu hneď po narodení. Od detí sa očakáva, že narazia na určité míľniky, keď budú rásť, ako napríklad držanie hlavy, prevrátenie, plazenie a chôdza.
Neschopnosť dosiahnuť tieto míľniky alebo prejavujúce sa neobvyklé správanie pri týchto pohyboch je často prvým znakom toho, že niečo nie je v poriadku.
Žiaľ DMO úzko súvisí s epilepsiou.
Nervové bunky mozgu vykazujú u každého z nás určitý stupeň elektrickej aktivity. Mozog pacienta s epilepsiou má však zvýšenú pohotovosť k opakovanému výskytu epileptických záchvatov. Pri takejto zvýšenej dráždivosti mozgu vznikne totiž ľahšie elektrický výboj v skupine nervových buniek v niektorej časti mozgu. Výsledkom je epileptický záchvat s náhlymi, často dramatickými, avšak prechodnými príznakmi.
Dieťa s detskou mozgovou obrnou bude mať naďalej DMO počas celého svojho života.
Je to preto, že DMO je spôsobená poranením mozgu a moderná medicína v súčasnosti nedokáže regenerovať mozgové tkanivo. Rozhodujúci význam v liečbe má ucelená a pravidelná rehabilitácia. Dôležitá je však aj trvalá snaha rodičov, lekárov a celého tímu. Pre dieťa postihnuté DMO je veľmi dôležitá plná podpora a láskyplná starostlivosť rodiny.